ALAPÍTÓ

DIGITÁLIS FOGALOMGYŰJTEMÉNY

Fogalomgyűjtemény jelentésmagyarázattal

B

Blu-ray

A Blu-ray Disc (BD) optikai adattároló közeg, amely egyrétegű (Single Layer) kivitelnél a maga 25 GB-os, sőt, kétrétegű (Double Layer) kivitel esetén a maga 50 GB-os kapacitásával a DVD-nél lényegesen
több adatot képes tárolni. A Blu-ray Disk-nek egy további előnye, hogy nagyobb az adatátviteli sebessége. Ez a másodpercenként kiolvasható adatok mennyiségét adja meg.
A Full-HD filmek lejátszásánál a Blu-ray Disk szolgál alapul, amelyek a hagyományos DVD formátumhoz képest jóval élesebb képet adnak. A Blu-ray Disk nagyobb tárolókapacitásának, valamint a nagyobb
adatátviteli sebességének köszönhetően a filmek nagy felbontású minőségben, és pompás hang kíséretében élvezhetők a saját bejáratú házimoziban.

Bluetooth

A Bluetooth rádióhullámok segítségével továbbítja az adatokat kisebb távolságra. A Bluetooth-szal egyszerre több eszköz vezeték nélküli összekötésére, vezérlésére, vagy felügyeletére nyílik mód.
Például ezen a módon cserél adatokat a billentyűzet és az egér a PC-vel. De a rádiótelefonjának, vagy a kézi számítógépének adatait is egészen egyszerűen össze tudja hangolni a PC adataival.
Ha pedig még beszédkészletet is használ, ki sem kell vennie a mobilját a zsebéből, mert a fejhallgatón is fogadni tudja a hívásokat. Manapság a Bluetooth-os csatlakozófelületek sokféle készülék,
első sorban PC-k, notebookok, rádiótelefonok és navigációs készülékek használatával képesek egymással vezeték nélküli kapcsolatra lépni.

Browser - Böngésző

Böngészőnek neveznek minden olyan programot, amelyeknek segítségével weboldalakat lehet megtekinteni. Böngészők nem csak noteszgépeken, hálógépeken, vagy okostelefonokon vannak, hanem a jelenleg
forgalomban lévő legtöbb mobiltelefonon is megtalálhatók. Típusuktól függően a böngészőkkel mobil internetezésre is mód nyílik.

Bájt

A bájt az elektronikus adatok mértékegysége. Merevlemezek tárolókapacitását pl. gigabájtban (GB), vagy terabájtban (TB) adják meg. A szabály a következő: 1024 bájt 1 kilobájt (KB).
1024 kilobájt egyenlő 1 megabájttal (MB). 1024 megabájt 1 gigabájttal (GB) egyenlő, és 1024 gigabájt 1 terabájtnak (TB)felel meg. Azaz: 1 TB = 1024 GB = 1048576 MB = 1073741824 KB = 1099511627776 B.

C

Cache

A Cache olyan köztes tár, ahová azok az adatok kerülnek, amelyekhez egyszer már hozzáfértek. Ennek a tárnak köszönhetően nem kell újrabetölteni és -létrehozni a gyakran használt adatokat.
Szó szerinti fordításban a Cache titkos raktárt jelent. A név arra a körülményre utal, hogy a Cache többnyire rejtett módon végzi a dolgát

D

DirectX

A DirectX programozófelületek gyűjteménye, amely kimondottan Microsoft Windows alatt futó audió műsorok és grafikák optimalizálására van kihegyezve. A 2D-s és 3D-s grafikák megjeleníthetőségének
köszönhetően a DirectX-re előszeretettel építenek a különféle játékok megalkotásakor. De a hangvisszaadásban, valamint az adatbeviteli eszközök és hálózatok vezérlésében is számítanakk rá.
A DirectX tehát számos játék esetében nélkülözhetetlen, a számítógépes műsorjátszás terén pedig egyenesen ajánlatos is a használata.

DVB-T

A DVB-T az angol Digital Video Broadcasting - Terrestrial (magyarul digitális földi TV műsorszórás) rövidítése.
Az adott területtől függően Németország szerte akár 24 csatorna is fogható. Hosszú távon a csatornák száma még csak növekedni fog. A DVB-T jelátvitel esetén nincsenek járulékos költségek.
Mindössze a sugárzási díjat kell megfizetni.

DVB-C

A DVB-C az angol Digital Video Broadcasting - Cable (magyarul digitális kábeles TV műsorszórás) rövidítése. Mind a digitális TV-, mind a rádióműsorok megfelelő vevőkészülékkel (ún. Settop-Box-szal)vehetők.

DVB-S

A DVB-S az angol Digital Video Broadcasting - Satellite (magyarul digitális műholdas TV műsorszórás) rövidítése: Digitális TV műsorszórás műhold útján. A TV- és rádióműsorok műholdról foghatók.
A digitális műholdas televíziózás külön díjfizetés nélkül nagy műsorválasztékot kínál. Viszont a DVB-S vételéhez saját vevőberendezést (parabola tányért)kell felszerelni.

DVB-S2

A DVB-S2 a DVB-S szabvány továbbfejlesztett változata, amellyel nagy felbontású, műholdas TV adásokat lehet fogni. Ehhez a DVB-S2 az eddigi DVB-S-hez képest nagyobb sávszélességet kínál.

DVI

A Digital Visual Interface-n (magyarul, digitális videó csatlakozófelületen) át csatlakoztatott videó jeleket digitális minőségben lehet nézni a monitoron, vagy televíziókészüléken.
Mivel a HD tartalmak csak digitális úton vihetők át, a DVI csatlakozófelület segítségével az analóg átvitelhez képest jóval élesebb vonalakkal, élethűbb színekkel és még dúsabb kontraszttal lehet
lejátszani a nagy felbontású képeket.
A csatlakozónak különböző változatai léteznek: a DVI-I analóg- és digitális jelek átvitelére egyaránt képes. A DVI-D csak digitális jeleket tud ráadni a monitorra. A DVI-A csak az analóg jeleket viszi át.

DisplayPort

A DisplayPort egy szabványosított csatlakozófelület, amelyen át digitális videó- és audió jeleket lehet átvinni. Függetlenül attól, hogy milyen a végberendezés videójel-csatlakozó felülete,
a Display Port az adapterrel vezérelni tudja a HDMI-, DVI- és VGA bemeneteket. Ellentétben a DVI és HDMI megoldással, a DisplayPort lényegesen kisebb helyet foglal el.
Kis kiviteli alakjának köszönhetően ideálisan használható note-, ill. netbookokon. A DisplayPort támogatja a HDCP másolásvédelmet.

E

EPG

Az Electronic Programme Guide (magyarul, elektronikus műsorújság) a digitális vevőkészülékekben (DVB) tárolt virtuális TV műsorlap.
A papírra nyomtatott műsorújsághoz hasonlóan itt is lapozni lehet a műsorkínálatot a távirányító segítségével, de a felvételek beprogramozására is fel lehet használni.

ExpressCard

Az ExpressCard a PC kártya utódja, azaz, a notebookok bővítésére szolgáló szabványos kártya. Mivel a notebookokat a lehető legkisebb méretűre készítik, a PC kártya szabványos csatlakozófelületként
lett kifejlesztve, amellyel olyan további hardver eszközök használhatók, mint pl. a modem, Fax, hálózati kártya, vagy ISDN kártya. A PC kártyával szemben az ExpressCard alapvető előnyei közt
említhetők a nagy átviteli sebesség, és a kedvező forma tényező. Egymással viszont nem összeférőek.

eSATA

Az eSATA az external Serial Advanced Technology Attachment (magyarul, fejlett technológiájú, külső soros eszköz) rövidítése. Az eSATA külső készülékek, mint pl. merevlemezek csatlakoztatására
szolgáló csatlakozófelület. A nagy átviteli sebességnek köszönhetően az adatok pár másodperc alatt rákerülhetnek a belső merevlemez(ek)re anélkül, hogy a sebesség tekintetében hátrányokkal kellene számolni.

Ethernet

Az Ethernet a leggyakrabban beépített helyi hálózat, amely RJ45 típusú dugaszoló csatlakozóval érhető el. Az átviteli sebesség 10 MB/s, 100 MB/s (Fast Ethernet), 1 GB/s (Gigabit Ethernet)lehet.

F

FireWire

Az USB-hez hasonlóan a FireWire is egy soros csatlakozófelület, amely közvetlen kapcsolatot tud létesíteni a számítógép és olyan külső készülékek között, mint pl. amilyen a Camcorder.
Az USB-vel szemben a FireWire legfőbb előnye a nagyobb átviteli sebesség. Akár 400, 800, 1600 és 3200 MBit/s-os sebességek is elérhetők vele. A FireWire IEEE 1394 néven is ismert.

H

HDCP

A High-bandwidth Digital Content Protection, röviden HDCP (magyarul, nagy sávszélességű, digitális tartalomvédelem) egy olyan kódoló/dekódoló rendszer, amely audió- és videó adatok védett átvitelére alkalmas.
Ez az Intel által kifejlesztett másolásvédelem a DVI és HDMI digitális csatlakozók esetében használatos. A védett tartalmak lejátszásának feltétele, hogy a lejátszó- és visszajátszó készülék támogassa a HDCP eljárást.

HDMI

A HDMI a High Definition Multimedia Interface (magyarul, nagy felbontású műsorcsatlakozó felület) rövidítése. A HDMI az első olyan teljes mértékben digitális csatlakozófelület,
amely adatvesztés nélkül tudja lejátszani úgy a videó-, mint az audió jeleket. A HDMI-vel maximális minőség mellett, tetszőleges számban lehet összekötni egymással az otthoni szórakoztatás
világának egyes tagjait. A HDMI-vel mindig együttjár a HDCP másolásvédelem.

HDD

A HDD az angol Hard Disc Drive (magyarul, merevlemez-meghajtó)rövidítése, és a merevlemezt jelöli. A merevlemez adatok tárolására szolgáló mágneses tárolóközeg

Hyper-Threading Technologie

A Hyper-Threading (magyarul, hiper-szálasítás) az Intel újdonságnak számító technológiája, amely az órajel frekvenciájának további növelése nélkül gyorsítja fel a számítógépet.
Mindegyik processzormag két, egymástól független feladatot (programszálat) tud egymással szinkronban feldolgozni.A működés elve ahhoz hasonlít, mint amikor az ember két kézzel végzi a munkáját.
Mivel a két kéz egymástól függetlenül dolgozhat, egyszerre két különböző feladatot lehet ellátni velük. A hiper-szálasítás a processzor erőforrásainak hatékonyabb használatáról gondoskodik, emiatt
nagyobb a feldolgozási tempó, és jobb lesz a teljesítmény is. Párhuzamos üzemben a teljesítményigényes és intenzív erőforrás-használatot igénylő alkalmazások gyorsabban, vagy késedelem nélkül futnak.

Hálógép

A Netbook (másként, hálógép) a kis (max 29,5 cm-es/11,6“-os) noteszgépek egyik osztályát jelöli, amelyeknél az akkuk hosszú üzemideje, a mobil Internet-hozzáférés és az egyszerű alkalmazások,
mint pl. a szövegfeldolgozó és e-levelező programok, állnak az előtérben. Csekély tömegük, és zömök méretük következtében a hálógépek rendkívül könnyen hordozhatók. Kiválóan megfelelnek a mobil használat céljára.

I

IEEE 802.11

Az IEEE 802.11, vagy közismertebb nevén, a WLAN vagy WiFi, a vezetéknélküli adatközlés nemzetközi rádiós szabványa, amelyet az Institute of Electrical and Electronics Engineers
(magyarul, Villamos és Elektronikus Mérnök-Intézet, az IEEE) dolgozott ki. Az a, b, g és n betűk a szabvány bővített változatát jelölik. A legfrissebb bővítés, a 802.11n, amely n-szabványként
is ismert, 300 Mbit/s-os adatátviteli sebességet, valamint nagyobb hatótávolságokat kínál. A MEDION jelenleg kapható összes notebookja, továbbá PC-je általában kezelni tudja mind a négy bővítést.

Infravörös

Az infravörös csatlakozófelületen át vezeték nélkül lehet átvinni adatokat, pl. a PC és a nyomtató között.

L

LED-es háttérvilágítás

A LED-es háttérvilágítás a monitoroknál, keskeny képernyős TV-knél és a notebookok megjelenítőinél használt megvilágítási mód egy továbbfejlesztett változata,
amihez nem csak nagyobb kontraszt és mélyebb fekete árnyalat, hanem világosabb kép is társul. Ráadásul, a LED-es háttérvilágítás a hagyományos, fénycsöves háttérvilágításhoz
képest sokkal barátságosabb a környezettel, és energiatakarékosabb is. Ebből az előnyből mindenek előtt a notebookok profitálnak, amelyeknél a LED-es háttérvilágtásnak
köszönhetően hosszabb az akkuk üzemi élettartama. De még a megjelenési formájuk is az előnyükre változik. Ugyanis a LED-es háttérvilágításnak köszönhetően a notebookok,
mint keskeny képernyős televíziók még keskenyebbek lehetnek. Napjaink LED-es háttérvilágítású LCD TV-inek mélységi mérete mindössze 25 mm.

Line In/Out

A Line In, ill. Out az audió jelek részére rendelkezésre álló be- ill. kimenetek. A Line Out csatlakozóval hangszórót, vagy fejhallgatót lehet rákötni a PC-re, vagy notebookra.
A Line In csatlakozón át lehet felvenni pl. zenét a sztereó berendezésről.

LAN

A LAN a Local Area Network (magyarul, helyi hálózat) rövidítése. Az egy épületen belül, ill. terepen található számítógépeket és periféria készülékeket helyi hálózatban lehet összekötni egymással.
Az összekötés vörösréz erű-, ill. üvegszálas kábelekkel, vagy vezeték nélkül (WLAN)történhet. A leggyakrabban kiépített helyi hálózat az Ethernet.

Li-ion akku

A Li-ion akku (másként, litium-ionos akku) mindenek előtt a nagy energiasűrűségével tűnik ki, memóriahatás nélkül ismét feltölthető, és a normál akkukhoz képest kisebb a tömege is. A tulajdonságainak köszönhetően a
Li-ion akkuk különösen előnyösen használhatók mobiltelefonokban, digitális fényképezőgépekben és notebookokban.

Li-polimer akku

A Li-polimer akku (másként, lítium-polimer akku)a Li-ionos akku továbbfejlesztett változata. A Li-ionos akkuval szemben a Li-polimer akku alakja változtatható, így nincs hozzákötve a négyszögletes, doboz alakhoz.

M

Megapixel

A Megapixel (MP) szó a digitális fényképezés területéről származik, ahol mindennapos fogalomnak számít. A digitális képek elemi képpontokból tevődnek össze. Egy Megapixel egy millió képpontot jelent.
A 6 MP-es digitális fényképezőgép 6 millió képpont felbontású felvételeket tud készíteni. A webkamera felbontása is Megapixel-ben van megadva.
A 10 x 15 cm-es digitális fényképről készülő levonatok kb. 1 Megapixel-t igényelnek. DIN-A4 formátum esetén ez célszerűen már 3,5 Megapixel.

Multitouch

A Multitouch (magyarul, több érintésű) funkcióval rendelkező, érintésre érzékeny adatbeviteli eszközök (megjelenítők, vagy érintőlapkák) több embert képesek azonosítani az ujja alapján.
Akár dokumentumok átlapozásáról, vagy feljegyzések megfogalmazásáról, akár fényképek megtekintéséről legyen szó , ezeket a műveleteket igen kényelmesen és egyszerűen, ujj-vezérelt módon lehet
elvégezni az ösztönösen végrehajtható megérintő, végigsimító, fel- és ráhúzó mozdulatokkal.

N

Netbook

A Netbook a kis (max 29,5 cm-es/11,6“-os) notebookok egyik osztályát jelöli, amelyeknél az akkuk hosszú üzemideje, a mobil Internet-hozzáférés és az egyszerű alkalmazások, mint pl. a szövegfeldolgozó
és e-levelező programok, állnak az előtérben. Csekély tömegük, és zömök méretük következtében a netbookok rendkívül könnyen hordozhatók. Kiválóan megfelelnek a mobil használat céljára.

Notebook

A notebook, vagy másként, Laptop, egy hordozható számítógép, amely többnyire tulajdonosának ölében foglal helyet. A notebook alkotóelemei mobil használatra vannak optimalizálva.
A kimondottan notebookokhoz készült processzorok energiatakarékosan üzemelnek, az akkuk pedig hosszabb üzemidőre vannak kihegyezve, viszont az asztali számítógépek processzoraitól eltérően a
teljesítmény nem éppen az erősségük. Napjaink notebookjaiban rendszerint LED-es háttérvilágítású megjelenítőket használnak, amelyek nagyobb kontraszt és mélyebb fekete árnyalatok mellett
világosabb képeket hoznak létre, miközben bartáságosabban viszonyulnak a környezethez, és áramtakarékosabbak is. Valamennyi 39,6 cm (15,6") képátlónál nagyobb modell esetében
számbillentyűzet gondoskodik a lehető legkényelmesebb gépelésről. A kisebb helyszükséglet miatt viszont az asztali PC-hez képest kevesebb csatlakozó áll rendelkezésre.
A legtöbb notebook rendelkezik a szokásos csatlakozófelületekkel, így pl. kártyafüggetlen olvasóval, USB-vel, LAN-al és HDMI kimenettel. A WLAN már az alapkészülékben is ki van építve.
A Bluetooth többnyire külön rendelésre kapható, de USB Stick használatával kedvező áron utólag is felszerelhető. A notebookok a nagyméretű asztali számítógépek helytakarékos váltókészülékének számítanak.

O

Optimus technológia

Az Nvidia által kifejlesztett Optimus technológia kimondottan a notebookok számára készült. Ez önműködően felismeri, hogy szükség van-e a gafikus kártya nagy teljesítményére,
és ennek megfelelően működésbe helyezi, vagy éppen nyugalmi állapotában hagyja a teljesítménykört. Az illető alkalmazástól függően vagy a kártya saját grafikus körére, vagy a
külön elhelyezett grafikus egységre kapcsol át, így a felhasználó a kiemelkedő grafikus teljesítményt, vagy az akku hosszu üzemidejét használhatja ki.

P

PS/2

A PS/2 széles körben elterjedt csatlakozófelület, amelyen át olyan adatbeviteli eszközök csatlakoztathatók, mint a billentyűzet, vagy egér.

PC

A PC a Personal Computer (magyarul, személyi számítógép) rövidítése, amelyet egy személy kezel, használ és vezérel (innen a személyi jelző). A szövegfeldolgozás és táblázatos számítás feladatai
mellett immár a műsorjátszás is a fő alkalmazási területek részévé vált.
A számítógép hardver és szoftver elemekből áll. A hardver körébe tartoznak a PC kézzel tapintható részei (fizikai elemei). Ezeknél adatbeviteli-, és adatkiviteli eszközöket különböztetünk meg.
Az adatbeviteli eszközök körébe tartoznak: az egér, billentyűzet, botkormány, rajzolótábla, vagy képbeolvasó. Ezzel szemben a monitor, a nyomtató, és a hangszóró adatkiviteli eszközök.
Egyedül csak hardver elemekkel nem lehet üzemeltetni a PC-t. A PC-be szoftver használatával lehet életet lehelni. A szoftverek terén operációs rendszert és alkalmazási programokat különböztetünk meg.
Az operációs rendszer (pl. a Windows, Linux, Mac OS X) vezérli és kezeli az egész hardvert, valamint az összes többi szoftvert. A PC-vel csak további alkalmazási programok
(Word, Internet Explorer, Photoshop usw.)bevonásával végezhetők egyéb műveletek, mint pl. írás, internetes szörfölés, vagy fényképek szerkesztése.

Processzor

A processzor, más néven CPU (Central Processing Unit, magyarul, központi feldolgozó egység) a számítógép számítóműve, amely (Single-Core processzorok esetében) egymás után,
(Multi-Core processzorok esetében) egymással párhuzamosan dolgozza fel a különféle folyamatokat és alkalmazásokat. Minél nagyobb a processzor teljesítménye, annál gyorsabban tudja
végrehajtani a számítógép az utasításokat. A teljesítményre az órajel frekvenciája utal, amit Hertz-ben adnak meg.

R

Rendszermemória/RAM

A számítógép RAM-je, vagy másként, rendszermemóriája, egy olyan tárolóeszköz, amely rövid időre eltárolja azokat az adatokat, amelyekre a számítógépnek a gyorsabb hozzáféréshez lesz szüksége.
A gép kikapcsolása után a rendszermemória tartalma önmagától eltünik. Minél nagyobb a számítógép memóriája, annál gyorsabban és gördülékenyebben tudja a számítógép feldolgozni és rendelkezésre
bocsátani az adatokat. Windows Vista alatt futó gépekben legalább két gigabájt memória szükséges a gördülékeny működéshez. Ezzel szemben négy gigabájtnál nagyobb memóriára csak a speciális
operációs rendszerrel dolgozó profiknak van szükségük.

RJ45

Az RJ45 egy olyan szabványosított dugaszoló csatlakozó, amelyet hálózatokban végzendő adatáttvitelre használnak. Az RJ rövidítés a Registered Jack (magyarul, bejegyzett csatlakozóhüvely)
kifejezést takarja, ami nagyjából annyit jelent, hogy a csatlakozóaljzat szabványosítva van.

Router

A Router (magyarul, útvonalválasztó) segítségével lehet hálózatba szervezni több számítógépet. A WLAN műveletek végzésére képes útvonalválasztók beépített DSL modemmel rendelkeznek,
így Internetre lehet velük kapcsolódni.

S

S-ATA

A S-ATA (Serial Advanced Technology Attachment magyarul, fejlett technológiájú, soros eszköz) egy olyan merevlemez szabvány, amely különösen a processzor és a merevlemezek között
folyó adatcsere lebonyolítására szolgál. Az elődjéhez, az ATA-hoz képest a S-ATA-nak három fő előnye van: nagyobb az adatátviteli sebessége, egyszerűbb a kábelek vezetése, és adott
az aadthordozó üzem közbeni cserélésének lehetősége. Időközben már megjelentek például a S-ATA-s DVD meghajtók és -írók, a kártyaolvasó készülékek, valamint a külső eSATA csatlakozófelület
is, amely az USB és Firewire szabványok vetélytársává lépett elő.

S/PDIF

Az S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface, magyarul, Sony/Philips digitális csatlakozófelület) egy olyan csatlakozófelület, amely a szórakoztató-elektronikai termékekben, így pl. a CD lejátszókban,
DVD lejátszókban, vagy vevőkben használatos digitális audió jelek átvitelére szolgál. A jelátvitel elektromos úton (koax.), valamint optikai úton (opt.)mehet végbe.

Surround Sound/8 csatornás

Szemben a két audió csatornás sztereó rendszerrel, a Surround rendszer akár nyolc csatornát is be tud vetni a térbeli hangzás valósághű élményének biztosítására.

Smart Cache

A Smart Cache lehetővé teszi, hogy az L2 Cache-t dinamikusan társítsuk a különböző CPU magokhoz. Amennyiben az egyik CPU mag üzemen kívül van, a teljes L2 Cache a CPU másik magjával fog társulni.
Ha mindkét mag működésben van, a rendszer megkísérli a feladat legnagyobb részét annak a magnak átadni, amely a legintenzívebb Cache-használatot igénylő feladatot dolgozza fel. A Smart Cache előnyei
közé sorolhatók többek között a jobb kihasználtság, és az adatok elosztása az egyes CPU magok között. Amennyibern a második magnak azokra az adatokra van szüksége, amelyeket az első mag már betöltött,
akkor ezeket az L2 Cache-ben megtalálja. Smart Cache-sel minden, egy magosnál nagyobb Intel processzor, így pl. az Intel Core Duo, vagy a Core i processzor technológia is rendelkezik.

S-Video Out

Az S-Video Out a videó jelek kivitelére szolgáló analóg kimenet, amelyen át a fényerő- és színinformációt lehet kivinni. Erről a kimenetről lehet eljuttatni a DVD lejátszó,
a notebook és a videó kamera képjeleit a televízióra.

T

Touchscreen

A Touchscreen (magyarul, érintőképernyő) olyan, érintésre érzékeny képernyő, amelyet az ujjakkal, vagy ceruzával lehet kezelni.
Ilyen képernyő található többek között a táblagépekben, monitorokban, notebookokban, vagy útvonaltervező rendszerekben.

Turbo Boost technológia

Az Intel Turbo Boost technológiája az új Intel Core i processzorcsalád funkciója.
A Turbo Boost technológia szükség esetén önműködően megnöveli az egyes processzormagok órajel-ütemét,
így akár a megadottnál is nagyobb órázásra nyílik lehetőség, feltéve, hogy nem lépik túl a teljesítményfelvétel
és hőmérséklet meghatározott értékeit. Ezzel érhető el, hogy a felhasználó pontosan a kívánt pillanatban jusson hozzá
a különösen nagy teljesítményhez.

U

Ujjnyomat érzékelő

Az ujjlenyomat érzékelő megvéd attól, hogy illetéktelenek hozzáférhessenek az adatokhoz, vagy eszközökhöz. Segítségével ráadásul kényelmes módon
meg is spórolható a jelszóhasználat is. Ezzel a módszerrel épp a notebookok, és a navigációs rendszerek védhetők meg viszonylag megbízható módon.
A készülék tulajdonosa ujjnyomatával azonosítja magát, és nyer ilyen módon közvetlen hozzáférést az általa választott és védett adatokhoz,
ill. készülékekhez.

USB

Az Intel által kifejlesztett Universal Serial Bus (röviden USB, magyarul, univerzális soros busz) egy olyan csatlakozófelület, amely külső alkotóelemek, így pl. egér, billentyűzet, nyomtató,
képbeolvasó, fényképezőgép stb. csatlakoztatására használható.A 480 MBit/s átviteli sebességű USB 2.0-nek köszönhetően a csatlakozófelület egyre nagyobb teret nyer a nagy mennyiségű adat gyors
átvitelében is. Sőt, az új USB 3.0 szabvánnyal akár 5 GBit/s nagyságú sebesség is elérhető. Így az új USB 3.0 szabvány az eddig használt USB 2.0-höz képest akár tízszer gyorsabb is lehet

V

VGA

A VGA a Video Graphics Array (magyarul, grafikus videó adattömb)rövidítése. A VGA csatlakozón át lehet ráadni a PC analóg képjeleit a monitorra, vagy televízióra.

W

Widescreen

A Widescreen, magyarul, szélesvásznú kép, minden olyan szélesvásznú képformátumnál felhasználható, amelyek szélesebbek a 4:3-as formátumnál. Ide tartoznak a 16:9-es, és a 16:10-es formátumok.
Ezek közé tartoznak a 16:9-es, és a 16:10-es formátumok. A szélesvásznú képformátum, amely televíziónál, és a számítógépek monitoránál egyaránt használható, olyan oldalaránynak felel meg, amely
különösen kellemes érzetet kelt a szemben.

WLAN

A WLAN a Wireless Local Area Network (magyarul, helyi, vezeték nélküli hálózat) rövidítése, és vezeték nélküli helyi hálózatot jelent. Az általános szóhasználatban a WLAN alatt az
IEEE 802.11 alapján készült rádiós hálózatot értik. De a WLAN egyben azoknak a módszereknek és szabványoknak gyűjtőfogalma is, amelyekkel a vezeték nélküli, rádiós hálózatok kiépíthetők,
pl. Bluetooth-os , vagy infravörös technika használatával. A vételi körzeten belül a WLAN bevonásával vezetékek használata nélkül lehet összekötni egymással számítógépeket, ill. notebookokat,
és lehet csatlakozni az Internetre, továbbá kapcsolatot létesíteni külső elemekkel, így pl. nyomtatóval, képbeolvasóval, vagy merevlemezzel.

Webkamera

A webkamerával egyenként, vagy valós időben, Livestream rendszerben lehet továbbítani képeket az Internetre. Manapság a webkamerák mindenek előtt a beszédhangos érintkezés területén, így pl. a
Skype útján bonyolított videó telefonáláskor, vagy csevegéskor használatosak. De az is gyakran előfordul, hogy nevezetes helyek, látnivalók, vagy helységek (üdülő- és síterületek) képeit teszik fel
az Internetre. Ezek azután többnyire állóképek, amelyeket pár percenként frissítenek.

Y

YUV

A YUV videó jelek bevitelére szolgáló analóg bemenet, amelyen át a fényerő- és színinformációt lehet bevinni. Ez a bemenet mindenek előtt profi monitoroknál és csúcsszínvonalat képviselő vetítőknél
használatos. A YUV még a hagyományos videó- és S-Video bemenetek jeleinek minőségén is túltesz.

Megjegyzések hozzáadásához 4 Dimenzió Online tagnak kell lenned!

Csatlakozás 4 Dimenzió Online

Szavazatok: 0
Írjon nekem e-mailt, amikor válaszolnak –

Válaszok

  • ALAPÍTÓ

    A 
    B 
    C 
    D 
    E 
    F 
    G 
    H 
    I 
    J 
    K 
    L 
    M 
    N 
    O 
    P 
    Q 
    R 
    S 
    T 
    U 
    V 
    W 
    X 
    Y 
    Z

    Aldomain

    Egy domain név kiegészítve egy elé tett szóval és egy ponttal. Egy adott domain alá sokféle célból rendelhetnek aldomaineket. Lehetnek ezek valódi aloldalak, lehetnek a témához kapcsolódó más-más oldalak, lehetnek teljesen különböző, egymástól független oldalak is. Pl: valami.websiteinfo.hu

     

    Alexa

    Az Alexa Internet, Inc. az amazon.com cégcsoporthoz tartozó kaliforniai székhelyű cég, amelyik leginkább az internetes oldalak forgalmának megbecsülését és rangsorolását tartalmazó weblapjáról ismert. A cég ingyenes böngésző kiegészítőt tett közzé, ami segítette a felhasználókat abban, hogy milyen weblapokat nézzenek meg „legközelebb”, az egyes lapok forgalmának (népszerűségének) besorolása alapján; a meglátogatott lapokról pedig háttérinformációkat adott (pl. ki a tulajdonos, a weblapok száma, hányan hivatkoznak rá és milyen gyakran frissítik).

    Az Alexa weblap besorolási módszere a felinstallált kiegészítők által adott adatokon alapul. Ha feltételezzük, hogy a kiegészítők használata, valamint az azokat használók jellemzői egyenletes statisztikai eloszlásúak, akkor a mérések hitelesek. Azonban ezt semmi nem támasztja alá: a kiegészítők csak bizonyos böngészőkhöz érhetőek el, és az azt telepítők köre sem egyenletes. Nagyon sok vélemény emiatt az „alexa ranking” eredményeit csak nagy hibahatárú becslésnek tekinti. 2008. április 16-án a sorrend gyökeresen megváltozott, mivel az Alexa bevezette az új rendezési módszerét, ami állításuk szerint jelentősen több adatforrásból dolgozik. Azonban ezen adatok statisztikai egyenletessége sem ismert.

    Banner

    Reklámcsík. Ez a legtöbbször egy hosszú, fekvő téglalap, amin egy honlap hirdetése látható és ha valaki rákattint, akkor eljut a reklámozott honlapra. Léteznek képes illetve csak szöveges reklámcsíkok is.

     

    Bannercsere

    Két honlap tulajdonosa közötti egyezség, aminek az értelmében kölcsönösen elhelyeznek a saját oldalukon, a másik oldalára mutató bannert. Léteznek úgynevezett bannercsere rendszerek is. Ezeknek az a lényege, hogy a honlap tulajdonosok feltölthetik ebbe a rendszerbe a saját bannerüket és a rendszer automatikusan osztja el ezeknek a megjelenését.

     

    Bejelentett támadó webhely

    A támadó webhelyek megpróbálnak olyan programokat telepíteni, amelyek személyes adatokat lopnak el, a számítógépet mások megtámadására használják, vagy károsítják a rendszert. Egyes támadó webhelyek szándékosan terjesztenek ártó szoftvereket, de sok olyan van, amelyet a tulajdonosa tudta vagy engedélye nélkül használnak ilyen célra. Megoldás a bejelentett támadó webhely megtisztítására

     

    Belső hivatkozás (belső link, internal link, anchor)

    Olyan link, amelyre kattintva az éppen olvasott web siteon belül egy másik belső tartalomra mutat. Különbözősége a rendes hivatkozásoktól annyi, hogy a linkre kattintva nem egy másik oldalt érünk el, hanem az adott site egyéb belső tartalmát.

     

    Bounce rate

    Azt mutatja meg, hogy az oldalra látogatók hány százaléka hagyja el az oldalt úgy, hogy nem nyit meg aloldalt, hanem közvetlenül a főoldal megtekintése után tovább navigál.

    Címsor

    A böngészőnek az a része, ahová a honlap címét írjuk be. Általában balra fent található.

    Crawling

    A kereső robotja által végzett felderítési folyamat. A keresőmotorok, mint pl. a Google vagy a Yahoo, az oldalakon lévő hivatkozásokat követve rendszeresen végigjárják, bebarangolják az összes internetes oldalt. Ez ahhoz kell, hogy a rengeteg weboldal sűrűjében pillanatok alatt megtalálják nekünk, amit keresünk.

    Directory

    Linkgyűjtő oldal. Magyar linkgyűjtő oldal például a startlap vagy a linkpark, a legismertebb külföldi directory pedig a DMOZ. Ezekre az oldalakra be lehet (és többnyire érdemes) regisztrálni, hogy a mi oldalunkra is mutasson link.

    Domain név

    Egy honlap címe, amit a böngésző címsorába kell beírni, hogy a honlap főoldala megjelenjen. Például: https://textilpont.hu. Ha szeretnénk egy saját weboldalt, domain nevet kell regisztrálnunk (vennünk).

    Duplikált tartalom (Duplicate content)

    Egy adott szövegrész több oldalon történő változtatás nélküli felhasználása. A keresők többnyire a találati listában való hátrább helyezéssel büntetik a tartalom lekoppintását.

     

    Fejléc

    A honlapok felső részét hívják fejlécnek. Ez általában egy fekvő kép, többnyire a honlap logóját, egy címet vagy szlogent tartalmaz.

    Forráskód

    Forráskód nem más, mint valamely számítógépes program ember által olvasható, könnyen értelmezhető és szerkeszthető formájú utasításai - könnyen elérhető a böngészők nézet/forrás menüpontjából vagy jobb egér kattintással. Keresőoptimalizálás szempontból a forráskód elején a head alá beillesztett meta tagek és title tag bír jelentőséggel. A keresők azt itt elhelyezett információkat használják arra, hogy beazonosítsák, mely témaköröket keresőket érdekelheti az adott oldal.

    Googlebot

    A googlebot a Google keresőjének gyűjt információkat. Gyakran látogatja az oldalakat - legfőképpen azokat, melyeken gyakrabban történik változás. A látogatás nem mindig jár automatikus indexeléssel. Lásd még Crawling.

    Google Dance - Google kereső tánc

    Azt jelenti, hogy a normál találati lista helyezései látszólag ok nélkül "ugrálnak", attól függően, hogy épp melyik szerverről (DC) történik a lekérdezés. Olyat is tapasztalhatunk, hogy rendszeresen más a lekérdezés eredménye délelőtt és más mondjuk este.

    IP cím

    Minden számítógépnek, amelyik az internethez bármilyen módon kapcsolódik van egy száma, ami alapján azonosítható. Ezt hívjuk IP címnek. Az IP cím négy számból áll. Pl: 123.193.12.111. Az internetszolgáltatók sokszor dinamikusan osztják ki az IP címeket, azaz lehet, hogy különböző alkalmakkor más-más a számítógépünk IP címe.

    Kereső

    Egy olyan honlap, amelyen megadhat szavakat, kifejezéseket és egy program megkeresi önnek azokat a honlapokat, amelyeken ezek megtalálhatók, majd ad egy rendezett listát ezekről a honlapokról. A legnépszerűbb kereső a Google ( www.google.com). Ha az Ön honlapja megfelelően van felépítve (optimalizálva van), akkor az ilyen keresőprogramok megtalálják azt és így rengeteg látogatója lehet ingyen. Keresőmotornak is nevezik.


    Optimális esetben Ön - illetve a honlapja - megtalálható az internetes keresők (pl. Google, Bing, stb.) első oldalain. Az emberek főleg az első három oldalon keresgélnek, így ha az Ön honlapja nincs ott, akkor az majdnem olyan, mintha nem is létezne.

    Keresőrobotok

    Keresőrobotnak, keresőpóknak (angolul crawler, bot, spider) hívjuk azokat a szabadszavas keresők által indított programokat, amelyek a linkeket követve feltérképezik, letöltik weboldalunk tartalmát. A letöltött tartalom ezután feldolgozásra kerül. A robotok letöltött adatai alapján készülnek el az organikus találatok egy feldolgozási folyamat során. Minél kevesebb helyet tud bejárni egy robot (pl.: flash tartalmat nem tud olvasni, így a hivatkozásain sem továbbjutni), annál kevesebb információ tárolódik weboldalunkról!

    Kereső optimalizálás (lásd még SEO)

    A keresőprogramok (mint pl. a Google) a találatokat bizonyos szempontok szerint rendezi. Mivel a legtöbben a lista első helyein látható találatokra kattintanak, ezért fontos, hogy honlapunkat a Google minél értékesebbnek ítélje meg és a lista elejére helyezze. A kereső optimalizálás annyit jelent, hogy megtesszük azokat a teendőket, amik ahhoz szükségesek, hogy a honlapunk a találati lista elejére kerüljön.

    Kulcsszó (Keyword)

    Keresési kifejezés, erre keresünk rá a keresőkben. Ugyanígy hívják azokat a meta tagokat, amit a honlapunkon megadhatunk a keresőnek, mint az oldalunkra legjellemzőbb kifejezéseket.

    Lábléc

    A honlap alján található rész. Általában egy vízszintes csík, ahol egy szlogen vagy a honlap címe vagy egy menü található.

    Landing Page

    Magyarul: fogadó oldal. Landing page alkalmazásakor általában a PPC kampányra kattintva érkezik a látogató. A fogadó oldal jó megválasztásával, elkészítésével, optimalizálásával az egész PPC kampányunk hatékonysága növelhető! PPC kampányoknál ezért nem is mindig a hirdetés szövegének kell ütősnek lennie, hanem a fogadó oldalunknak (Landing Page) kell a vásárlót rávenni arra, hogy ott maradjon és vásároljon!

    Látogatottság

    A látogatók száma a honlapon egy adott időszakban. Ez lehet pl. napi, havi vagy éves látogatottság.

    Link (külső hivatkozás)

    A weboldalakat összekötő " láncszem" . Az interneten linkekre kattintva jutunk el egyik weboldaltól a másikra. A keresők csak azokat a weboldalakat indexelik, amelyekre mutat külső hivatkozás, hiszen ők csak a linkek mentén vándorolnak, és ezért az izolált (más oldalak által nem hivatkozott) weblapokat meg sem találják.

    Linkcsere (Reciprocal link)

    Lényegében ugyanaz, mint a bannercsere, csak nem bannert teszünk fel a honlapunkra, hanem linket. Mi feltesszük a csere-partner linkjét a sajáthonlapunkra és cserébe ő is felteszi a mi linkünket az övére. Tehát nem egy kép fog megjelenni a honlapon, hanem szöveg, amire ha rákattintunk, akkor eljutunk a csere-partner honlapjára.

    Meta tag

    A honlapok "nem látható" része a fejlécben található. Itt tudunk megadni olyan speciális adatokat, amivel pl. a látogató böngészőjének "üzenhetünk",pl. azt, hogy a honlapunk nyelve magyar és így a böngésző az ékezetes betűket jól fogja megjeleníteni. De megadhatunk itt kulcsszavakat vagy a honlap tartalmának rövid leírását.Ide tartozik a Keyword és a Description. Keywordben az oldal fontosabb kulcsszavai adhatók meg, míg a Description-ben adott oldal szöveges leírása. A meta tag-ek a HTML oldal HEAD részében szerepelhetnek. Céljuk az oldallal kapcsolatos háttérinformációk megadása, melyek az információ-kezelő rendszerek számára könnyítik meg a besorolást. Mára már erősen lecsökkent a szerepük - a keresőoptimizálás szemontjából viszont fontos, hogy a Google kereső a találati rangsor listázásakor megjeleníti a description meta tag-et, ha szerepel benne valamelyik keresett kulcsszó és leginkább akkor, ha a keresett kifejezés nem található a szövegtörzsben. Ami ma is hasznos lehet az a charset, description és esetleg a keywords tag. Vigyáznuk kell azonban ezek használatával mert nem megfelelő alkalmazásuk többet árthat oldalunk népszerűsítésének, mint amekkora hasznot hoz rövid távon. Óvakodjunk egy-egy kulcsszó többszöri illetve egymás melletti ismétlődésétől és olyan kulcsszavak használatától, melyek egyáltalán nem szerepelnek a szövegtörzsben. A title tag az oldalhoz tartozik ugyan, de nem meta tag - hiszen látszik az oldal megnyitásakor a böngészőben és a keresők találati listájában is.

    Page Rank

    Ez egy érték, amellyel a Google kereső minősíti a honlapokat. Minél magasabb egy honlap Page Rank értéke, annál értékesebbnek tartja és annál jobb helyen fog megjelenni a találati listán. A Page Rank érték 1 és 10 közé eshet.


    PageRank tulajdonképpen nem más, mint a fontosság számszerűsítése. Ellentétben a közhiedelemmel az elnevezés a Google egyik alapítójáról, Larry Page-ről kapta a nevét és semmi köze az angol page szóhoz.


    Minden linkhivatkozás felfogható egy-egy szavazatként a hivatkozott honlap linkjére. Minél több szavazatot kap egy weboldal, annál fontosabb, de azt is figyelembe kell venni, hogy a szavazatot leadó weblap mennyire fontos és releváns. Tehát olyan oldalon érdemes elhelyezni linkünket melynek magas a Page Rank-ja és oldalunk témájához illik. Sokan azt gondolják, hogy a Page Rank érték növelése egy mindenképp elérendő cél mivel ez alapján előre kerülhet oldalunk a keresők normál talalálati listájában egy adott szóra vagy kifejezésre. Ez részben így is van. Léteznek azonban olyan oldalak, amelyekre több száz link mutat, mégis alacsony a PR értékük és vannak olyan oldalak is, melyekre szinte alig mutat hivatkozás mégis magas Page Rank értékkel rendelkeznek. A magyarázat egyszerű: a minőség is számít. Vagyis olyan oldalról értékesebb a hivatkozás mely az oldalunk témájával foglalkozik.


    Önmagában a Page Rank ma már nem olyan fontos, mint egykor - más tényezők is számítanak a rangsorolásnál: például a keresőbarát szerkezet, meta tag kialakítás és kulcsszó sűrűség. A nyilvános Page Rank értékek pedig teljesen eltérhetnek a valós értékektől - ezt egy-egy Page Rank frissítés után lehet csak naprakészen tudni.

    PageRank lekérdezés és megjelenít&eacut...

    PPC (Pay Per Click)

    Nem minden keresőszóra kifejezésre tudjuk optimalizálni a weboldalt, így nagy lehetőség a további látogató, ill. vásárló szerzésre az úgynevezett PPC (Pay Per Click – kattintásonkénti fizetés). PPC kampányok segítségével felmérések szerint az internetezők 70%-át érhetjük el. Ezek a kampányok úgy működnek, hogy a hirdetésünket (oldalunkra mutató link) más weboldalakon jelenítjük meg, és a hirdető weboldal a mi linkünkre való kattintással arányos összeget kap a hirdetésért.

    Pageview

    Adott időszakra vonatkozó összes oldalletöltés (megtekintés).

    Reach

    Azt mutatja, hogy az összes internetező hány százaléka látogatta meg az oldalt az előző időszakban.

    Sandbox

    Sandbox anomália szerint az oldalak besorolásában szerepet játszik a honlap kora. Tehát az új weblapok és a friss hivatkozások átmenetileg egy külön "homokozóba" kerülnek és ezeket az 1 évesnél régebbi weboldalak versenyben tartása végett kisebb súllyal veszi figyelembe a Google kereső algoritmusa. Ha egy oldal hirtelen népszerű lesz - nagy link popularity-re tesz szert - az nem fair a régebbi lapokkal szemben és torzítja a versenyt - legalábbis a Google programozói szerint. Másrészt ilyen módon tompítani lehet a link spam-ek hatását.

    SEM - Search Engine Marketing - Keresőmarketing

    A keresőmarketing (Search Engine Marketing) az online marketing egy fajtája, melynek célja egy weboldal/honlap láthatóságát növelni a keresők találati oldalain. A keresőmarketing része a keresőoptimalizálás (SEO) és a CPC (Cost Per Click) fizetett hivatkozások. Sok SEO tanácsadó keveri a fogalmakat - az adwords/adsense programban való részvételt tekintik keresőmarketingnek és az optimalizálást egy külön online marketing tevékenységnek. Egy biztos - a cél mindkét tevékenység során ugyanaz - keresőkhöz kötött megjelenést biztosítanak. Az optimalizálás célja a jó megjelenés a természetes (normál) találati listában (baloldalon) melynek az eredménye hosszabb távra kihat míg a fizettet reklámkampányok a jobboldali részen jelennek meg és ezek tulajdonképpen kattintás alapú hirdetések egy adott kulcsszóra és főleg rövid távon hatásosak.

    SEO - Search Engine Optimization

    Kereső optimalizálás - a keresőmarketing (SEM) része. Kereső-optimalizálás egy weboldal adott kulcsszavakra elfoglalt helyezésének javítása a keresők normál találati lista eredményei között. Ezt a weboldal struktúrájának és tartalmának olyan alakításával éri el, mely a weblapot keresőbarát oldallá, azaz olvashatóvá teszi a keresőmotorok robotjai számára. Célja, hogy oldalunk az általunk fontosnak tartott kulcsszavakra a találati listán jó pozícióba kerüljön és minél több látogató jöjjön a szabadszavas keresőkből (pl. Google, Yahoo ).A honlap tartalmi "finomhangolásán" kívül az optimalizálás feladata a weboldal internetes kapcsolat-rendszerének kiépítése azaz a linképítés is.


    Ez a minőségi látogatottságnövelés leghatékonyabb, hosszútávon hatásos módja. A fizetett hivatkozásokkal szemben a keresőoptimalizálás egy igen hosszadalmas finomhangolási mechanizmus mely 30%-ban a weboldal tényezőin, 70%-ban a linkelési stratégia sikerességén múlik. Hazánkban még gyerekcipőben jár a dolog, illetve túl sok a szerencsevadász hullócsillag, akik rövid távon sikert tudnak felmutatni ugyan, hosszabb távon kifejezetten ártanak a nem megengedett manipulációs tevékenységükkel. Ennek függvényében megkülönböztetünk white hat seo és black hat seo tevékenységeket. Míg a fizetett hivatkozások költségesebbek és rövidtávú hatással bírnak addig a keresőoptimalizálás eredményei ugyanazt a látogatottsági mutatót hosszabb távon garantálják. A két rendszer jól megfér egymás mellett.

    Szerver

    Egy olyan - általában nagy teljesítményű - számítógép az interneten, amelyen adatokat (honlapokat, programokat, képeket stb.) tárolnak és az internetezők innen tudják letölteni ezeket a saját számítógépükre.

    Sitemap

    A sitemap magyarul oldaltérkép. Ez általában egy XML kiterjesztésű dokumentum, amely a weboldalunk összes linkjét tartalmazza. Ennek a file-nak a helyét kell bejelenteni a Google rendszerébe és a keresőrobotok ezek alapján is fognak dolgozni. A sitemap létrehozását fontos SEO momentumnak tartjuk, meggyorsítja a keresőrobotok indexelési munkáját!

    Találati lista

    Amikor egy internetes keresővel rákeresünk egy szóra vagy kifejezésre, akkor általában több honlapot is talál a kereső. Ezeknek a listáját nevezzük találati listának (SERP). A lista elején azok a honlapok vannak, amelyeket a keresőprogram értékesnek talál. Az emberek többsége egy keresés során az csak első 3-5 oldal találataival foglalkozik.

    Tartalomkezelő (CMS)

    Egy olyan rendszer, aminek segítségével mi magunk szerkeszthetjük a saját honlapunkat. Alakíthatjuk a megjelenését. Szöveget, képet, táblázatokat tehetünk rá. Általában egy azonosítóval és egy jelszóval tudunk belépni a tartalomkezelőbe és ott szabadon "garázdálodhatunk" :), szerkeszthetjük a honlapunkat. A jelenleg legnépszerűbb ingyenes tartalomkezelők a Joomla, a Drupal és a Wordpress.

    Time on site

    Azt mutatja, hogy egy látogató átlagosan hány percet tölt az oldal nézegetésével.

    Title

    A honlap egy oldalának a címe. Ez nem az ablakban jelenik meg, hanem a böngésző keretének felső részén. A Google kereső találati listáján az egyes találatok első sorában az jelenik meg, amit ide írunk.

    Traffic Rank

    A Traffic Rank érték azt mondja meg, hogy az adott oldal látogatottsága alapján hányadik helyet foglalja el az összes weboldal között.

    URL

    Egy adatállomány pontos elérési címe. Az URL nem csak a domain nevet tartalmazza, hanem a domain néven belül más oldalak vagy adatállományok ( pl. képek, dokumentumok) címét is leírhatunk vele.

    Webstatisztika

    A honlapunk látogatottságáról készített statisztika. Ez megmutatja, hogy egy adott időszakban hány látogató járt a honlapunk különböző oldalain. Általában azt is megmutatja, hogy hány új látogató és hány visszatérő látogató volt az adott időszakban a honlapon. Sok olyan honlap található az interneten, amely ad nekünk egy szkriptet és ezt beillesztve a honlapunkba méri a honlap látogatottságát.

  • ÖRÖKÖS TAG

     Köszi!

  • ALKOTÓ

    Köszönjük Lacikám!:) Számomra nagyon hasznos ez az új fórum! Magamtól tanultam meg mindent, ami a gép, és net használatához szükséges. Meglehet, kimaradt egy-két fontos lépés a tanulás során... :) Örömmel olvastam összeállításodat, és a jövőben is számíthatsz rám, mint nebulóra (is). :)) Szeretettel ölellek, Lótusz.

Ezt a választ törölték.